Muslim Library

al-´Ibrah fî Shahr-is-Sawm [Lärdomen i fastemånaden]

Facebook Twitter Google+ Pinterest Reddit StumbleUpon Linkedin Tumblr Google Bookmarks Email

Random books

  • al-´Ibrah fî Shahr-is-Sawm [Lärdomen i fastemånaden]

    innehåll: Allâh har hedrat denna månad och låtit den vara en av det nästa livets årstid. Däri tävlar tjänarna om att dyrka Allâh för att uppnå segern och närheten till Allâh. De söker Allâhs närhet via daglig fasta och nattlig bön och läsning i Hans mäktiga Skrift.

    Source: http://www.islamhouse.com/p/204085

    Download:

  • Lum´at-ul-I´tiqâd

    nnehåll: Ibn Qudâmah al-Maqdisis bok som skänker glänsande klarhet i Ahlus-Sunnahs förhållande till grundläggande principer inom Islam. Med slående korthet och precision släcker Imamen ljuset för de innovatörer som på vilseledande och falska grunder följer en annan väg än den Salaf var på. De avslutande kapitlen tar upp ämnen som hur man skall förhålla sig till det som hände mellan Följeslagarna, makthavarnas rätt över medborgarna, förhållandet till innovatörer.

    Source: http://www.islamhouse.com/p/204074

    Download:

  • Sharh al-Qawâ´id al-Arba´ah [Förklaring till de Fyra grunderna]

    innehåll: Detta är förklaringen av ”al-Qawâ´id al-Arba´ah” [De fyra grunderna] som skrivits av Shaykh-ul-Islâm Muhammad bin ´Abdil-Wahhâb (rahimahullâh). Det är en enskild bok som brukar tryckas tillsammans med ”Thalâthat-ul-Usûl” pga. behovet av den, så att den finns inom studenternas räckhåll. ”Qawâ´id” är plural av ordet ”Qâ´idah”, som betyder: ”en grund från vilken det fördelas många frågor eller förgreningar”. Dessa fyra grunder som Shaykhen (rahimahullâh) nämnt består av kunskapen om Tawhîd [monoteismen] och Shirk [polyteismen och avguderi].

    Source: http://www.islamhouse.com/p/204101

    Download:

  • Al-Fâtihah och Djuz 'Amma tillsammans med översättningen av dess versers betydelser på svenska

    -

    Publisher: Kung Fahds Anläggning för Tryckning av den Ädla Koranen

    Source: http://www.islamhouse.com/p/439

    Download:

  • Kitâb al-Hawâdith wal-Bid´a [Guldkorn om Bid`ah]

    innehåll: Efter att ha läst ut Imâm Abû Bakr Muhammad bin al-Walîd at-Tartûshîs (530 H – rahimahullâh) fenomenala bok ”Kitâb-ul-Hawâdith wal-Bid´a”, fann vi oerhört många viktiga lektioner och skinande juveler rörande Bid´a och andra vardagliga frågor som vi tänkte dela med oss.

    Source: http://www.islamhouse.com/p/204115

    Download:

Select language

Select surah